Chciałabym to ocalić od zapomnienia

Pasjonuje mnie historia kulinarna mojego regionu. I ta dawna i ta nie tak odległa. Dlatego przepytuję, poszukuję i odnajduję zapomniane przepisy na potrawy. Przepisy, które stanowią o kulinarnej tożsamości tej ziemi. Nie jest to łatwe zadanie, ale dzięki determinacji i mojej naturze odkrywcy udało mi się przekonać do siebie ludzi, którzy otworzyli przeze mną zakamarki swoich szuflad. Podzielili się przepisami swoich mam, cioć i babć.  Dzięki temu odnalazłam przepisy, które są inspirujące. Czasami zaskakujące. Czasami muszę zastanawiać się  i próbować sobie wyobrazić danie, o którym mowa, ponieważ  sposób w jaki jest ono napisane jest bardzo zagmatwany. A jednak nie jest to dla mnie przeszkoda. To wyzwanie.

Pasjonaci i jednocześnie zawodowi kucharze, którzy tak jak ja szukają inspiracji w starych zapomnianych książkach i zeszytach z przepisami. To dzięki nim mamy kuchnię kołobrzeską.

Moja misja. Ocalić od zapomnienia wspaniałe dania na potrawy z naszego regionu. Dania zasługujące na to, aby powróciły do naszej tradycji. Żyły na nowo i cieszyły nas swoim smakiem. Dzięki temu spisane w zeszytach potrawy naszych bliskich pokażą jak bogatą kulturę kulinarną mamy na pomorzu zachodnim i jak dużo tracimy nie korzystając z jej zasobów.

Opracowałam ankietę, w której pytam Was: co jecie na co dzień i od święta. Bardzo bym chciała, abyście poświęcili kilka chwil i wypełnili ją i odesłali do mnie. Ankieta jest anonimowa. Pozwoli mi ona opracować informacje dotyczące naszej kuchni, upodobań, preferowanych potraw.

Kultura kulinarna to ważny aspekt tożsamości. Często niedoceniany i ignorowany. Ale dla mnie to ważna część naszego życia. Dlatego czekam na Wasze informacje i dziękuję Wam za to, że mogę na Was liczyć. Ocalmy od zapomnienia sekretne przepisy na wspaniałe potrawy, które przyrządzali nasi przodkowie. Niech nasze życie będzie pyszne!

 

A N K I E T A

 1.  Gdzie mieszkasz?
 2. Co jada się u Ciebie na niedzielny obiad?
 1. Co jada się u Ciebie na codzienny obiad? Wymień dania od najczęściej gotowanych:
 1. Co jada się u Ciebie w domu na Wigilię Bożego Narodzenia?
 2. Z ilu potraw składa się Wigilia?
 3. Co jada się u Ciebie w domu na Wielkanoc?
 4. Jakie potrawy są obowiązkowe na Wielkanoc?
 5. Jakie tradycyjne ciasta wypieka się u Ciebie w domu?
 6. Jaką potrawę podaje się na szczególne uroczystości? Imieniny,chrzciny,komunie?
 7. Czy są w Twojej rodzinie przepisy na dania przekazywane z pokolenia na pokolenie?
 8. Jakie to przepisy?
 9. Czy możesz nam zdradzić jak zrobić to danie?

Dziękuję i proszę o odesłanie ankiety na adres mailowy:

laboratoriumpomyslow@tlen.pl

 

 

 

Spodobał ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *