Co jeść, żeby żyć zdrowo

Przeczytam ostatnio kilka książek o odżywianiu, o zdrowym stylu życia. Obejrzałam rozmowy z lekarzami i dietetykami. Poczytałam jak odżywiają się mądrzy ludzie np. Dalajlama. I oto co ja na ten temat myślę.

Dalajlama jest wegetarianinem, nie pije alkoholu, nie pali papierosów ani nie spożywa żadnych używek. Dla przeciętnego człowieka tak żyć to jednak bardzo trudne wyzwanie. Ale wiele rad warto wziąć pod uwagę i powoli wprowadzać je do swojego życia. Jedną z ważnych zasad jest to, aby jeść pożywienie ze swojego najbliższego otoczenia. Jak najmniej przetworzone, jak najmniej zapakowane( bo plastik też nam szkodzi i nie oszukujmy się, że tak nie jest). Jedzmy to, co można na surowo. A to, co przetwarzamy róbmy możliwie jak najlepiej, aby służyło naszemu zdrowiu. I cieszmy się jedzeniem zamiast wciąż liczyć kalorie.

Dbajmy o siebie i o naszych najbliższych a będziemy mieli dobre nastawienie i dobre samopoczucie. Kochajmy życie, przyrodę, zwierzęta i piękno. Starajmy się utrzymać równowagę między pracą i relaksem. Relaks jest nam potrzebny i brak wytchnienia w życiu prowadzi do chorób.

Jedzmy produkty probiotyczne: kefir, kiszone warzywa, to one pomagają nam budować dobrą, odporną na choroby florę bakteryjną. Ta flora jest naszym sprzymierzeńcem w utrzymaniu zdrowego i długiego życia.

Jedzmy również orzechy (np. włoskie, laskowe, migdały) i pestki (sezam, pestki dyni, siemię lniane, słonecznik), awokado. Używajmy dobrej oliwy i olejów tłoczonych na zimno oraz niewielkich ilość masła. Tłuszcze są potrzebne naszemu układowi nerwowemu i jak się okazuje wcale nie tuczą.

A przede wszystkim: cieszmy się życiem. Podziwiajmy jego naturę i rożne formy. Podtrzymujmy w sobie ciekawość świata. Uczmy się nowych rzeczy i nie przebywajmy z ludźmi złymi i marudnymi! I to tyle. Łatwe prawda?

Spodobał ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *